Ostrzeżenie o nieuczciwych wydawcach

20.02.2024

Biblioteka Akademii Bialskiej ostrzega pracowników Uczelni przed publikowaniem artykułów u nieuczciwych i tzw. drapieżnych wydawców oraz cyberprzestępczością. Zagrożeniem są fałszywe strony czasopism naukowych, błędne lub nieprawdziwe informacje o współczynniku IF (np. podawanie wskaźnika Global Impact Factor lub Universal impact Factor pod nazwą Impact Factor), ogłoszenia o nieistniejących konferencjach naukowych.

Właściwy wskaźnik IF pochodzi z tzw. listy filadelfijskiej i można go sprawdzić na stronie Journal Citation Reports, dostępnej z komputerów uczelnianych w ramach licencji krajowej.

Nieuczciwi wydawcy oferują naukowcom publikowanie na łamach czasopism nie poddając artykułów procesowi recenzji oraz korekty, najczęściej pobierając opłaty za wydrukowanie publikacji.

Przy wyborze czasopisma, w którym chcemy publikować ważna jest weryfikacja informacji zawartych na stronie www czasopisma, kontakt z redakcją bądź wydawcą, sprawdzenie systemu opłat za publikacje oraz procedury recenzowania.

W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Sekcją Bibliometrii lub Informacji Naukowej Biblioteki Akademii Bialskiej.

Więcej informacji:

• artykuły

T. Burdzik Drapieżne czasopisma jako przykład nieetycznego publikowania

E. Kulczycki Wykaz czasopism punktowanych i drapieżni wydawcy

M. Waleszko Obecność czasopism uznawanych za drapieżne w bibliograficznych bazach danych

K. Włodarczyk Drapieżne wydawnictwa polują na autorów

Credit: Vectorios2016/Getty Images