Tożsamość naukowca

Identyfikatory i profile naukowca

ORCID - międzynarodowy, unikalny system identyfikacji naukowca. Posiadanie ORCID wymaga rejestracji w serwisie oraz uzupełnienia profilu (m.in. biogram, wykształcenie, zatrudnienie, prowadzone badania, publikacje). Numer ORCID wykorzystywany jest między innymi przy rejestracji i wysyłaniu artykułów naukowych do Wydawców (np. IEEE, Wiley, Springer), przy identyfikacji autorów składających wnioski grantowe np. w programie Horyzont 2020, czy jako narzędzie pozwalające na zapoznanie się z dorobkiem naukowym danego autora. Za jego pomocą można w prosty sposób w jednym miejscu przedstawić swój dorobek publikacyjny. Identyfikator ORCID można powiązać z profilem autora w bazie Scopus i Web of Science oraz systemem Polskiej Bibliografii Naukowej. 

Google Scholar - jedna z podstawowych wyszukiwarek tekstów naukowych. Daje możliwość założenia indywidualnego profilu autora, uporządkowania swojego dorobku oraz automatycznego zliczania liczby cytowani i indeksu Hirscha.

Scopus AuthorID - jest generowany automatycznie dla autora, posiadającego publikacje indeksowane w bazie Scopus. Identyfikator oraz profil autora umożliwia przeglądanie listy swoich publikacji, wyświetlanie wskaźników bibliometrycznych (indeks Hirscha, liczba cytowań). Profil autora można połączyć z identyfikatorem ORCID, co umożliwia importowanie prac indeksowanych w Scopusie do ORCID-u. Aby zarządzać swoim profilem w bazie Scopus należy założyć indywidualnego konto. 

Web of Science Researcher Profiles (Researcher ID) - umożliwia powiązanie publikacji indeksowanych w bazie Web of Science z nazwiskiem autora / osobistym profilem. Profil autora umożliwia prezentację listy własnych publikacji i zarządzanie nią, sprawdzanie danych bibliometrycznych (analiza cytowań, indeks Hirscha) oraz przesyłanie prac indeksowanych w WoS do profilu ORCID. Zarządzanie profilem autora wymaga założenia indywidualnego konta.

Portale społecznościowe dla naukowców

Academia.edu - portal społecznościowy dla naukowców. Umożliwia dodawanie publikacji do swojego profilu, obserwowanie profili innych naukowców, komentowanie dodawanych publikacji.  Platforma może być w0ykorzystywana do udostępniania prac (choć nie jest to repozytorium otwartego dostępu), monitorowania ich wpływu, a także śledzenia badań w danej dziedzinie. Przeszukiwany przez wyszukiwarki Google.

ResearchGate - jest największą profesjonalną siecią naukową. Główne założenia portalu to zapewnienie naukowcom kontaktu z fachowcami z całego świata oraz umożliwienie współpracy międzynaukowej. Dodatkowo platforma pozwala na korzystanie z wielu aplikacji ułatwiających pracę badawczą. Za pomocą ResearchGate można miedzy innymi: publikować prace naukowe, wykłady, referaty i artykuły, przeglądać publikacje naukowców z całego świata i dzielić się z nimi wynikami swoich badań, monitorować dane dotyczące tego, kto czytał i cytował prace, kontaktować się i nawiązywać współpracę ze specjalistami z różnych dziedzin, zadawać pytania i rozwiązywać problemy.

Blogi i portale dla naukowców

Forum Akademickie - ogólnopolski miesięcznik informacyjno-publicystyczny podejmujący problematykę badań naukowych i szkolnictwa wyższego. Dostęp do pełnych tekstów numerów archiwalnych oraz spisy treści i fragmenty artykułów trzech ostatnich numerów. Na stronie również aktualności dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego.

Nauka Polska - źródło wiedzy o prowadzonych w Polsce badaniach, ludziach nauki, instytucjach naukowych oraz organizowanych w Polsce konferencjach, wystawach i targach. Najstarsza baza danych Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego (prowadzona od 1990 r.)

Nauka w Polsce - serwis ogólnonaukowy o charakterze źródłowym, zawierający informacje o polskich badaniach naukowych i szkolnictwie wyższym; aktualizowany codziennie.

Otwarta Nauka - dotyczy problematyki otwartości w badaniach naukowych i edukacji oraz otwartych modeli komunikacji naukowej; redagowany przez zespół Platformy Otwartej Nauki działającej w ICM UW.

flagi_oryginal.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich", numer POWR 03.0500-00-A050/20

O projekcie

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności.  Czytaj więcej