Od teraz wszyscy użytkownicy mogą swobodnie korzystać z baz oferowanych przez bibliotekę będąc poza siecią Uczelni.
E-BAZY WIRTUALNEJ BIBLIOTEKI NAUKI:
PRZEGLĄDARKA WBN przeglądarka dziedzinowa e-książek, która docelowo będzie obejmować wszystkie książki dostępne w ramach licencji krajowych Elsevier, Springer i Wiley.
EBSCO umożliwia dostęp do pełnych tekstów obcojęzycznych czasopism naukowych i popularnonaukowych, amerykańskich i międzynarodowych gazet i dzienników w języku angielskim oraz baz bibliograficznych. Obejmuje szeroki zakres dziedzinowy: nauki medyczne i biomedyczne, nauki ścisłe, humanistyczne, społeczne oraz psychologię, religię, edukację, nauki ekonomiczne i techniczne, biznes, informatykę, i wiele innych.
SCIENCE DIRECT (ELSEVIER) baza ponad 2150 elektronicznych wersji czasopism wydawnictwa Elsevier. Elektroniczne wersje czasopism są udostępnianie w formie bazy danych Science Direct on Site (SDOS) na serwerze ScienceServer w ICM oraz równolegle w formie bazy Science Direct on Line (SDOL) na serwerze wydawcy.
SPRINGER LINK baza zawierająca pełne teksty artykułów z około 1 600 czasopism wydawnictwa Springer. Czasopisma elektroniczne Springer udostępniane są równolegle na serwerze ScienceServer (SS) w ICM oraz na serwerze SpringerLink należącym do wydawcy.
WILEY ONLINE LIBRARY kolekcja czasopism obejmująca 1367 tytułów z nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych, udostępnianych wraz z archiwami od 1997 roku. Roczniki z okresu licencji będą także archiwizowane na serwerze w ICM. Dostęp do bazy z serweru wydawcy.
SCOPUS baza abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych. Obejmuje ponad 18.000 tytułów czasopism i innych publikacji, przy czym ponad 60% tytułów pochodzi spoza USA. Baza udostępniana bez prawa archiwizacji.
WEB OF SCIENCE platforma obejmuje różne bazy danych produkowane przez firmę Clarivate Analytics, w tym bazy abstraktowo-bibliometryczne, tzw. indeksy cytowań, do których należą Science Citation Index Expanded (SCIE), Social Sciences Citation Index (SSCI), Art & Humanities Citation Index (AHCI) i Conference Proceedings Citation Index (CPCI) oraz pochodne bazy bibliometryczne, takie jak Journal Citation Reports (JCR) oraz Essential Science Indicators (ESI).
NATURE czasopismo, które opisuje odkrycia ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych, inżynieryjnych oraz ścisłych i ekonomicznych. W ramach licencji krajowej Nature dostępny jest rocznik bieżący oraz 4 roczniki archiwalne.
SCIENCE tygodnik publikuje szczególnie doniosłe odkrycia w dziedzinie nauk przyrodniczych i wszelkich materiałów wiążących się z rolą nauki we współczesnym świecie. W ramach licencji krajowej dostępny jest rocznik bieżący oraz roczniki archiwalne od 1997 roku, a dodatkowo oferowany jest dostęp do pełnych tekstów artykułów cytowanych w Science opublikowanych w innych czasopismach naukowych (ok. 760 czasopism).
POZOSTAŁE E-BAZY:
EMIS serwis obejmujący wyselekcjonowane informacje biznesowe o rynkach wschodzących i rozwijających się. EMIS Intelligence oferuje dostęp do kilkuset źródeł informacji dotyczących Polski oraz wybranych państw z Europy Centralnej, Wschodniej i Południowej, dotyczące takich dziedzin jak ekonomia, finanse, zarządzanie, rachunkowość, biznes, prawo, polityka. Dla każdego kraju serwis oferuje dostęp do źródeł, w języku lokalnym i w języku angielskim, zawierających wiadomości ekonomiczne, finansowe, polityczne, makroekonomiczne, wiadomości ze spółek.
MEDLINE baza bibliograficzna opracowywana przez National Library of Medicine (NLM) w USA. Obejmuje medycynę, farmację, pielęgniarstwo, stomatologię, weterynarię, systemy opieki zdrowotnej i nauki przedkliniczne. Zawiera ponad 18 milionów rekordów bibliograficznych pochodzących z ponad 5000 czasopism ukazujących się w 30 językach od 1950 r. Około 52% rekordów pochodzi z czasopism wydawanych w USA. Medline jest najważniejszym komponentem bazy PubMed. Z Medline można skorzystać również w bazie EBSCO i Web of Science.
POLSKA BIBLIOGRAFIA LEKARSKA tworzona w Zakładzie Naukowej Informacji Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej. Rejestruje polską literaturę naukową, kliniczną i fachową z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych, a także popularną z zakresu edukacji zdrowotnej. Baza aktualizowana jest w trybie kwartalnym. Obecnie zawiera ponad 581 000 rekordów i jest jedną z największych bibliografii dziedzinowych w Polsce.
LEGALIS baza zawiera pogrupowane tematycznie akty prawne prawa polskiego, orzecznictwa i urzędowe wyjaśnienia. Ważna częścią każdego modułu stanowi dział „Piśmiennictwo”, gdzie wyszukać można pełne teksty artykułów i omówień oraz powiązane tematycznie monografie. System Informacji Prawnej umożliwia zaawansowane przeszukiwanie informacji oraz aktualnej bazy dokumentów prawnych.