Biblioteka dla osób z niepełnosprawnościami

UDOGODNIENIA ARCHITEKTONICZNE

1. WINDA
Czytelnicy z niepełnosprawnościami mogą korzystać ze zbiorów znajdujących się na piętrze Biblioteki (STREFA B) samodzielnie, mając do dyspozycji windę. Mogą również korzystać ze zbiorów Biblioteki w STREFIE A, która mieści się na parterze. Pracownicy służą pomocą w znalezieniu informacji oraz dostarczeniu potrzebnych materiałów z innych stref Biblioteki.

2. TOALETA
Toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze Biblioteki Akademickiej.

3. MIEJSCE PARKINGOWE
Jedno miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się obok budynku Biblioteki.

KORZYSTANIE ZE ZBIORÓW – udogodnienia

Biblioteka Akademicka udostępnia katalog online (SOWA), umożliwiając rezerwowanie i zamawianie książek z dowolnego komputera podłączonego do sieci. W katalogu, z poziomu rekordu, wybrane pozycje mają swoje odpowiedniki w czytelni online Biblioteki (IBUK Libra), dzięki czemu użytkownik może korzystać z wersji elektronicznych tych książek.

1. KATALOG ONLINE I CZYTELNIA ONLINE KSIĄŻEK ELEKTRONICZNYCH

2. SELFCHECK – samodzielne wypożyczalnie
Na parterze Biblioteki Akademickiej znajduje się urządzenie do samodzielnych wypożyczeń. Jego umiejscowienie nie wymaga od osoby z niepełnosprawnościami przemieszczania się do poszczególnych STREF Biblioteki. Selfcheck ma regulowaną elektronicznie wysokość ekranu, którą osoba z niepełnosprawnościami może dostosować do swoich potrzeb.

3. INTELIGENTNY REGAŁ – samodzielne zwroty książek
Również umiejscowiony na parterze Biblioteki Akademickiej w pobliżu drzwi wejściowych. Półki regału z wmontowanymi antenami RFID – ich wysokość, pozwalają osobie z niepełnosprawnościami na samodzielną obsługę i zwrot książek.

4. STANOWISKA KOMPUTEROWE
Biblioteka Akademicka dysponuje dwoma stanowiskami komputerowymi z przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnościami. Stanowisko na parterze, w STREFIE A, ma regulowany ręcznie blat, dostosowywany wysokością do potrzeb korzystającej osoby.
Stanowisko na piętrze, w STREFIE B, wyposażone jest w biurko z regulowanym elektronicznie blatem.

Biblioteka Akademicka dysponuje również sprzętem ułatwiającym korzystanie z komputera i Internetu:

1. BIGTrack
Urządzenie, które zastępuje mysz komputerową. Przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, mających problemy z posługiwaniem się tradycyjną myszką. BigTrack posiada dwa przyciski o średnicy 3 cm oraz kulę. Kula, za pomocą której przesuwa się kursor po ekranie jest niewiele mniejsza od piłki tenisowej, a samo urządzenie jest na tyle duże, że nie musi być obsługiwane za pomocą palca, a można się nim posługiwać za pomocą całej dłoni lub nawet stopy!

2. Klawiatura IntelliKeys
Zastępuje standardową klawiaturę komputerową.  Posiada 6 wymiennych plansz przedstawiających różne układy klawiatury (od najprostszego układu dwóch klawiszy Tak/Nie).  Dodatkowym atutem klawiatury są bogate możliwości konfiguracji między innymi czasu naciskania klawisza i naciskania kombinacji klawiszy sekwencyjnie.

3. Sip Puff Switch
Urządzenie pozwalające na obsługiwanie kliknięć myszy lub naciśnięć guzików przy pomocy wdmuchiwania i wciągania powietrza. Urządzenie umieszczane jest na głowie, a wymienną rurkę trzyma się w ustach.

4. HeadMouse
Sterowanie kursorem za pomocą ruchów głowy dla osób z  niepełnosprawnościami. Umieszczana jest ona na wierzchu monitora komputerowego skąd śledzi ruchy głowy użytkownika komputera. HeadMouse jest bezprzewodowym optycznym czujnikiem, który wykorzystuje promieniowanie podczerwone w celu śledzenia położenia małego celu, umieszczanego na czole lub okularach.

Strefa A: neofilologia, Wypożyczalnia

tel. 83 344 99 24
biblioteka@akademiabialska.pl
wypozyczalnia@akademiabialska.pl

Strefa B: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia, zdrowie publiczne, turystyka, pedagogika, socjologia

tel. 83 344 99 23
biblioteka@akademiabialska.pl

Strefa C: ekonomia, zarządzanie,
finanse, bezpieczeństwo, informatyka, rolnictwo,
budownictwo

tel. 83 345 62 69
biblioteka@akademiabialska.pl
Copyright © 2018 Biblioteka Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt & Wdrożenie: www.netcoding.pl
Skip to content