Bibliometria i analiza cytowań

Sekcja Bibliometrii w ramach swojej działalności oferuje użytkownikom szeroki zakres fachowej pomocy. W ramach usług bibliometrycznych:

- przygotowujemy analizy bibliometryczne indywidualnego dorobku naukowego, obejmujące punktację MEiN, liczbę cytowań, sumaryczny Impact Factor, indeks Hirscha (według baz Web of Science Core Collection, Scopus oraz innych źródeł w zależności od potrzeb) na potrzeby rankingów, awansów zawodowych pracowników naukowych oraz wniosków grantowych,

- oferujemy konsultacje na temat:
• sposobu samodzielnego wykonania analizy bibliometrycznej dorobku naukowego,
• identyfikatorów naukowca (ORCID, Scopus ID, Web of Science Researcher Profiles),
• strategii wyboru czasopisma.

WSKAŹNIKI BIBLIOMETRYCZNE
Liczba cytowań
miernik wartości danej pracy i wyników badań w niej opublikowanych; liczba cytowań może odnosić się do pojedynczej publikacji, całego dorobku autora, dorobku jednostki naukowej. Liczbę cytowań można uzyskać korzystając z bazy:
Wyszukiwanie cytowań - [TUTORIAL]

Impact Factor wskaźnik oddziaływania czasopisma, zwany też współczynikiem wpływu. Wskazuje częstotliwość, z jaką przeciętny artykuł z tego czasopisma był w danym roku cytowany. Pomaga ocenić znaczenie czasopisma zwłaszcza w zestawieniu z innymi z tej samej dyscypliny.
IF to liczba cytowań uzyskanych przez czasopismo w roku bieżącym dla artykułów opublikowanych w nim w ciągu dwóch poprzednich lat, podzielona przez ogólną liczbę artykułów zamieszczonych w tym czasopiśmie w tych samych dwóch latach.

Przykład obliczania wskaźnika Impact Factor:
if_wzor.jpg

Źródłem wskaźnika IF jest baza Journal Citation Reports (JCR) udostępniana na platformie Web of Science. Jej zawartość jest stale weryfikowana. JCR za dany rok ukazuje się w połowie roku następnego.
*do czasu ukazania się bazy JCR za dany rok, publikacjom z tego roku przypisywane są wartości IF według JCR z ostatniego dostępnego roku.
Oblicza się go uwzględniając artykuły danego autora publikowane w czasopismach posiadających współczynnik IF, wg poniższego wzoru:
sumaryczny IF = Ax(n) * IFx(n) + Ay(n) * IFy(n) + Ay(m) * IFy(m) + …
n, m - rok publikacji artykułu autora / rok dla którego obliczono IF czasopisma
Ax - liczba artykułów autora opublikowanych w czasopiśmie x w danym roku
Ay - liczba artykułów autora opublikowanych w czasopiśmie y w danym roku
IFx - IF czasopisma x obliczony dla danego roku
IFy - IF czasopisma y obliczony dla danego roku
czyli mnożymy IF danego czasopisma z określonego roku przez liczbę opublikowanych przez autora artykułów. W przypadku artykułów z kilku czasopism wszystko dodajemy.

h-index (Indeks Hirscha)
określa zdolność do publikowania często cytowanych prac; jest to liczba publikacji (h), które uzyskały co najmniej h cytowań, np: h=13 oznacza, że 13 publikacji było cytowany co najmniej 13 razy H-index można wyliczyć przez Web of Science, Scopus, Google Scholar, Publish of Perish.
Indeks Hirscha zastosowanie oraz metody obliczania [PDF]

Inne wyszukiwarki cytowań
Publish of Perish - narzędzie obliczania wpływu i cytowań autorów oraz czasopism. Określa m.in. h-index, liczbę cytowań na podstawie wybranych baz: Google Scholar, Scopus, Web of Science, CrossRef, Microsoft Academic.

Google Scholar - zakładka Cytaty pozwala śledzić autorom cytaty z ich prac, wyświetlać wykresy liczby cytatów i przeglądać różne dane.
Jak dodać prace do Google Scholar i zwiększyć liczbę cytowań oraz indeks Hirscha?

Semantic Scholar - wyszukiwarka cytowań o dużym wpływie (highly influential citations); identyfikuje przypadki, gdy cytowana praca ma znaczący wpływ na publikację, która ją cytuje.

flagi_oryginal.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich", numer POWR 03.0500-00-A050/20

O projekcie

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności.  Czytaj więcej